11:15:52 1396/4/26

رییس کمیته تعیین وضعیت بازیکنان توضیح می دهد

دلیل محرومیت استقلال و تراکتور چه بود؟رییس کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فدراسیون فوتبال گفت: به دلیل مشکلاتی که در پرونده باشگاه‌هایی مانند تراکتورسازی و استقلال به وجود آمد، لزوم ایجاد کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان احساس شد.

به گزارش 24 نیوز، روزبه وثوق احمدی، رییس کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فدراسیون فوتبال در نشست خبری اظهار کرد: در روزهای پایانی سال ۱۳۹۵ به دلیل مشکلاتی که در پرونده باشگاه‌هایی مانند تراکتورسازی و استقلال به وجود آمد، لزوم ایجاد کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان احساس شد و با پیش بینی آیین نامه فدراسیون فوتبال، این کمیته تشکیل شد. کارکرد اول درباره موضوعات داخلی و کارکرد دوم هم مربوط به پرودنده‌های خارجی است.  با مصوبه هیات ریسه دوره گذشته، این کارها را کمیته انضباطی انجام می‌داد و حل و فصل مشکلات و موارد قراردادی و ... به عهده کمیته تعیین وضعیت قرار گرفت.

او ادامه داد: همانطور که در آیین نامه آمده، کمیته استیناف می‌تواند تجدید نظرخواهی را انجام دهد. بعد از آن CAS می‌تواند به آن ورود کند. درباره حق فسخ باید اصلاحاتی صورت می‌گرفت. ظاهر قضیه برای باشگاه‌ها سخت است و صراحتا با مقررات و قوانین بین الملی آشنایی وجود ندارد، هضم آن تا حدودی سخت است. مربی محترمی تماس می‌گیرد و می‌گوید این بازیکن سه فصل دیگر با ما قرارداد دارد و خیلی راحت در سازمان لیگ قرارداد خود را ثبت می‌کند. اگر پرداختی باشگاه به بازیکن کمتر از ۵۰ درصد باشد، بازیکن می‌تواند به صورت یک طرفه فسخ کند. در آیین نامه های بین المللی هیچ گاه میزان پرداخت قرارداد تعیین نمی‌شود و نمی‌گویند تا چه حدی باید پرداخت شود و در آیین نامه جدید توسط کمیته حقوقی تعیین شده و درباره میزان پرداختی شرط بگذارند که اگر کمتر از یک میزانی پرداخت شد، بازیکن می‌تواند فسخ کند.

رییس کمیته تعیین وضعیت گفت: بازیکنان باید توجه کنند که به قرارداد رجوع کنند. اگر در این باره قرارداد سکوت کرده باشد باید پرونده‌ها بررسی شود. بازیکنان از آخرین بازی فصل قبل تا اولین بازی فصل بعد می‌توانند قرارداد خود را فسخ کنند.

او درباره پرونده‌ها گفت: محتویات پرونده‌ها محرمانه است و تا زمانی که رای صادر نشده ما ممنوع هستیم که درباره آن صحبت کنیم. در مقررات تعیین وضعیت اصل بر این است که طرفین باید در جلسات شرکت کنند. این آین نامه بر اساس آیین نامه‌های بین المللی نوشته شده است. مهلت رسیدگی به پرونده‌ها ۳۰ روز از زمان تشکیل پرونده اعمال شده است. بعد از تشکیل پرونده در بیشترین حالت، ۶۰ روز عنوان شده است و این نهایت موضوع است. وکلای محترمی که در کار مربوط به بازیکنان و باشگاه‌ها هستند، دو دسته هستند. یا وکلایی هستند که پروانه وکالت دارند یا با معرفی نامه کار می‌کنند. اگر وکیل دادگستری باشند می‌توانند درباره بازیکن خود صحبت کنند و اگر وکیل نباشند، باید با وکالت نامه در دفتر اسناد رسمی در کمیته تعیین وضعیت حاضر شوند.

احمدی درباره بخشی از آیین دادرسی تنبیه باشگاه‌ها و بازیکنان گفت: مقررات اجازه اخطار، توبیخ، جریمه، محرومیت و ممنوعیت از نقل و انتقلات داخلی و  خارجی را می‌دهد. اگر باشگاهی با بازیکنی سالانه ۱۲۰ میلیون تومان قرارداد بسته باشد، هر ماه باید ۱۰ میلیون تومان پرداخت کند اما اگر این کار انجام نشود، کمیته تعیین وضعیت می‌تواند یکی از موارد چهارگانه را اعمال کند. محرومیت از نقل و انتقالات وابسته به تبعیت از نقل و انتقالات است. باشگاه‌های استقلال و تراکتورسازی طبق همین قوانین محروم شد. در گذشته اگر پرداخت جریمه انجام نمی‌شد، به دادگاه CAS می‌رفت و بعد از آن هم به کمیته انضباطی می‌رفت و آن موقع اخطار یا جریمه انجام می‌شد. باشگاه‌ها باید حواس خودشان را جمع کنند که در مرحله اول با ممنوعیت مواجه نشوند چرا که در آیین نامه جدید این کار امکان پذیر است و امکان توبیخ وجود دارد.

0
0

نسخه قابل چاپ
نظر ها